جمعه، 18 آذر 1401
Menu

ﺑﻬﺴﺎزي دﻳﻮارﻫﺎي ﺑﺮﺷﻲ ﺑﺘﻨﻲ

دیوارهای برشی بتن آرمه (RC) به طور گسترده ای در ساختمان های متوسط تا بلند استفاده می شود تا استحکام جانبی، سختی و ظرفیت تخلیه انرژی مورد نیاز برای مقاومت در برابر بارهای جانبی ناشی از باد یا زمین لرزه را فراهم کنند در چند دهه گذشته پیشرفت چشمگیری در طراحی دیوارهای برشی در ساخت و ساز های جدید صورت گرفته است روش جدید ارزیابی عملکرد و اصول طراحی ظرفیت نمونه هایی از این پیشرفت های مهم در مهندسی لرزه ای است و ضروری است که عملکرد لرزه ای دیوارهای برشی بتن مسلح موجود را ارتقاء دهیم تا بتوانند از الزامات تکنیک های طراحی جدید لرزه ای مبتنی بر عملکرد بهرمند شوند.دیوارهای برشی بتنی ممکن است به دلایل متعددی همچون بروز اشتباه در طراحی، ضعف و اشکال در اجرا، تغییر کاربری ساختمانها، افزایش بارهای وارده و همچین کاهش سطح عملکرد به علت گذشت زمان و زوال بتن ، خرابیهایی در آنها بوجود آید که نیاز به مقاوم سازی داشته باشند. به همین خاطر محققین زیادی مسأله تقویت را مورد توجه قرار دادند. تقویت سازه ها به این صورت بیشتر به منظور افزایش مقاومت و بهبود شکل پذیری و رفتار اجزای موجود میباشد. این تقویت ها میتواند منجر به افزایش ظرفیت خمشی و برشی و یا هر دوی آنها گردد. روش های مختلفی برای تقویت خمشی و برشی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله استفاده از کابل های پیش تنیده، استفاده از آرماتورهای خارجی، اتصال صفحات فولادی یا پلیمری (CFRP) بوسیله چسب اپوکسی به دیوار برشی روشی بسیار ساده و قابل اجرا در افزایش شکل پذیری و تقویت خمشی و برشی دیوارهای برشی میباشد.در صورتي كه به هر دليل مقاومت خمشي، برشي، شكل پذيري و يا سختي ديوار برشي كم باشد، ديوار را مي توان با روش هاي زیر تقویت نمود :


  • افزايش ضخامت ديوار با روش شاتکريت، احداث ديوار برشی جديد در مجاورت ديوار قديم ( ژاکت بتنی) و پر کردن باز شوها با بتن مسلح می تواند سبب افزايش سختی و مقاومت  جانبی ديوار گردد در اين روش اتصال بتن قديم و جديد از طريق انکربولت امکان پذير می باشد.در اين حالت لازم است که آرماتورهای جديد در داخل ديافراگم و ستون نيز کاشته شوند. به هر حال بايد در نظر داشت تقويت سبب شکست برشی ترد ديوار نگردد بلکه بصورت خمشی نرم ايجاد شود.

  • اتصال ورق فولادی با انکربولت به ديوار بتنی در يک يا دو طرف نيز سبب افزايش مقاومت و شکل پذيری ديوار می گردد.


  • استفاده از مواد مرکب ساخته شده از الیاف در محیط رزین پلمیری به عنوان پلیمرهای مسلح شده با الیاف CFRP به عنوان یک ضرورت در جایگزینی مصالح سنتی و شیوه ها موجود مقاوم سازی معرفی شده است. مصالح CFRP سبک، مقاوم در برابر خوردگی و مقاومت کششی بالا هستند. این مصالح به شکل های مختلف در گستره ای از انواع ورق های چندلایه کارخانه ای گرفته تا ورق های خشک قابل پیچش روی اشکال مختلف سازهای قبل از اضافه کردن رزین ، قابل دسترس باشد. در اغلب موارد سیستم های CFRP به صورت پروفیل های نسبتا نازک عمل آوری شده در اجرا مطلوب میباشند. بخصوص در مواقعی که ظاهر کار تمام شده یا امکان دسترسی مد نظر باشد.