جمعه، 18 آذر 1401
Menu

طراحی و نظارت

 •  
  طراحی لرزه ای و نظارت
 •  

  طراحی لرزه ای و نظارت

  دپارتمان طراحی و نظارت سازیران با جذب افراد مجرب در زمینه طراحی سازه های فولادی، بتنی و هیبریدی،معدن و ژئوتکنیک خدمات حرفه‌ای خود را برای آنانی که به ساخت سازههایی آرمانی در هزارهای جدید می اندیشند، ارائه مینماید. با توجه به تغییرات اخیر سه آیین نامه مهم ساختمانی کشور (مباحث ششم، نهم و دهم مقررات ملی ساختمان)، دپارتمان طراحی سازیران فایلها و الگوریتم های خود را متناسب با آیین نامه های جدید به روز نموده است. طراحان شرکت سازیران با توجه به تغییرات اساسی آیین نامه فولاد، که روش تنش مجاز از آن حذف شده و روش طراحی بر اساس ضریب بار و مقاومت جایگزین آن شده است، ماه ها است که در حال تهیه دفترچه های محاسبات نمونه بر اساس این روش جدید طراحی هستند و شرکت سازیران از اولین شرکتهایی خواهد بود که طراحی¬های خود را با آیین نامه های جدید سازگار خواهد کرد. پیش نویس چهارم استاندارد 2800 که به زودی منتشر خواهد شد انجام آنالیزهای غیرخطی را الزامی کرده است. در این راستا مهندسان شرکت سازیران آموزشهای لازم را دیدهاند و با انواع آنالیزها اعم از استاتیکی غیر خطی (Push over)، استاتیکی غیر خطی مودال (Modal Push over)، دینامیکی غیر خطی افزایشی (IDA) و آنالیز زمان دوام (ET) آشنایی لازم را دارند.


 •  
   طراحی سازه های مقاوم لرزه ای
 •  

  طراحی سازه های مقاوم لرزه ای

  با توجه به تغییرات اخیر صورت گرفته در خصوص ضوابط طراحی لرزه‌ای آیین نامه‌های کشور، دپارتمان طراحی سازیران با آشنایی کامل با این ضوابط در راستای طراحی سازه‌هایی مقاوم در برابر زلزله گام برداشته و مفتخر است جزء معدود شرکت‌هایی باشد که توانایی بررسی و انجام کلیه کنترل های لازم در خصوص ضوابط طراحی لرزه‌ای انواع سازه‌ها را داشته باشد.


 •  
   بهینه سازی
 •  

  بهینه سازی

  شرکت سازیران مهندس را حافظ جان، مال و زمان کارفرما تعریف می نماید و افتخار دارد اعلام نماید به وسیله تیم مجرب طراح و نرم افزار بهینه سازی تهیه شده توسط برنامه نویسان خود، بهینه ترین نقطه را در میان مثلث اقتصاد، زمان و مقاومت می یابد. سازیران معتقد است طرح یک سازه خاص برای یک نقشه معماری خاص یکتاست و برای این منظور باید تلاش نمود نقطه بهینه را برای آن یافت.


 •  
   طراحی سازه های صنعتی
 •  

  طراحی سازه های صنعتی

  با عنایت به این موضوع که ساختمانها سهم بیشتری از ساخت و سازهای کشور را به خود اختصاص داده است، معدود دفاتر مشاوری هستند که توانایی لازم برای طراحی هر دو طیف از سازه‌های ساختمانی و سازه های صنعتی را داشته باشند. با توجه به برنامه چهارم توسعه و نیاز به افزایش تولید ناخالص ملی در ایران عزیزمان، نیاز به ساخت سازه‌های صنعتی، سوله‌ها، آشیانه‌های هواپیما، کارخانه های صنعتی کوچک و بزرگ، امری غیر قابل انکار است. طراحان سازیران دوش به دوش صنعتگران حرکت کرده و برای آنان سازه هایی ایمن و مقاوم را طراحی می‌نماید؛ تا توانسته باشدگامی هرچند کوچک در رشد و اعتلای این مرز و بوم برداشته باشد.


طراحی سیستم های نوین سازه ای

 •  
   تکنولوژی‌های نوین بتن
 •  

  تکنولوژی‌های نوین بتن

  نسل‌های جدید بتن طراحی سازهها را متحول کرده‌اند، بتن‌های نوین قابلیت خم شدن دارند، می‌توانند نور را از خود عبور دهند، خود را ترمیم کنند. طراحان شرکت سازیران علاوه بر تحقیق در مورد بتن‌های پیشرفته فوق، آموزش‌های لازم را برای ساخت بتن‌های سبک، بتن‌های توانمند، بتن‌های مقاومت بالا و بتنهای خود متراکم و طراحی سازه با استفاده از آن‌ها دیدهاند


 •  
   سیستم های تونل فرم
 •  

  سیستم های تونل فرم

  سیستم قالب تونلی هم اکنون به عنوان سیستمی کارآمد در ساخت و ساز پروژه های بتنی مطرح است. در این سیستم دیوارها و سقفها در یک مرحله اجرا میشود و در نتیجه سازهای یکپارچه و منظم از نظر ساختار ایجاد می شود. سيستم موسوم به تونلي، يكي از روش‌هاي مورد استفاده براي اجراي ساختمان‌هاي با سيستم باربر ديوار و سقف بتني است. نام تونلي به دليل شكل قالب‌هاي فلزي هم زمان ديوار‌ها و سقف‌هاست. در سيستم تونلي، ديوار‌ها و سقف‌هاي بتن مسلح به صورت هم زمان آرماتوربندي، قالب‌بندي و بتن‌ريزي مي‌شوند. اين روش ضمن بالا بردن سرعت و كيفيت اجرا، عملكرد سازه‌اي و رفتار لرزه‌اي مجموعه سازه را به لحاظ يكپارچگي اعضاء و اتصالات آن‌ها به نحو چشمگيري بهبود مي‌بخشد.


 •  
   سازه های سبک فولادی (LSF)
 •  

  سازه های سبک فولادی (LSF)

  سيستم سازههاي فولادي سبك، يك سيستم سازهاي پيشرفته است كه در انواع ساخت و سازها مانند ويلاها، خانههاي ويلايي تك‌خانوار و چندخانوار، ساختمانهاي مسكوني، اداري و صنعتي يك، دو و سه طبقه، هتلها و هتل آپارتمانها، ساختمانهاي مدارس و دانشگاهي و رستورانها داراي كاربرد مي باشد. سيستم سازههاي فولادي سبك، يكي از مناسبترين سيستمهاي ساختماني است كه امروزه در جهان مورد استفاده قرار مي گيرد. شرکت سازیران توانایی طراحی این سیستم سازه‌ای نوین را دارد.


 •  
   سازه‌های فضاکار
 •  

  سازه‌های فضاکار

  سازه فضاکار یک سیستم خرپای سه بعدی است که دهانه‌های آن در دو جهت گسترش یافته‌اند و اعضای آن فقط تحت تأثیر کشش و فشار قرار دارند. این سازه‌ها از مدول‌های یکسان و تکرار شونده با لایه‌های موازی در بالا و پایین (مشابه میله‌های فوقانی و تحتانی خرپا) تشکیل می‌گردند. سازه فضاکار، به مجموعه سازه‌های مشابهی اطلاق می‌شود که شامل شبکه‌ها، طاقها، برجها، شبکه‌های کابلی، سیستمهای پوسته‌ای و غشایی، سازه‌های تاشونده و ترکیبات کش‌بستی می‌شود. شرکت سازیران تجربه لازم برای طراحی سازه های فضا کار را دارد.


 •  
   سازه‌های پیش تنیده
 •  

  سازه‌های پیش تنیده

  سازه‌ای است که با ترکیب رشته‌ها یا میلگردهای فولادی و بتن ساخته می شود. میله‌های فولادی در پروسه ساخت یا پس از ساخت، با جک‌های هیدرولیک تحت کشش قرار می گیرند. این تدبیر باعث می‌شود که بتن موجود در سازه تحت تنش فشاری قرار گیرد. از آنجا که مقاومت بتن در فشار بسیار بیشتر از مقاومت آن در کشش است، اعمال بارهای خارجی به سازه به جای ایجاد تنش کششی در بتن، موجب کاهش تنش فشاری در بتن می‌شوند و بنابراین بتن موجود یا تحت تنش کششی قرار نمی‌گیرد یا مقدار بسیار کمی تنش کششی (کمتر از مقاومت کششی بتن) تحمل می کند. این مسأله باعث می شود که قابلیت تحمل بار سازه با بتن تحت فشار بسیار بیشتر از سازه مشابه بدون پیش‌تنیدگی باشد. سازه‌های بتن آرمه پیش تنیده به علت امکان اجرای دهانه های بزرگ، در سالیان اخیر مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته‌اند و شرکت سازیران آمادگی طراحی و اجرای سازه‌های بتنی پیش تنیده را دارد.


 •  
   مهاربندهای کمانش تاب (Buckling Restrained Bracing: BRB)
 •  

  مهاربندهای کمانش تاب (Buckling Restrained Bracing: BRB)

  از آنجا که این مهاربندهای نوین تحت اثر نیروی محوری فشاری به جای آنکه کمانش کنند، تسلیم می‌شوند، می‌توانند اتلاف انرژی قابل ملاحظه‌ای ایجاد کنند و موجب بالابردن ظرفیت میرایی سازه و شکل‌پذیری آن گردند. شرکت سازیران دانش فنی لازم برای طراحی این نوع مهاربندها را داراست و با توجه به مکاتباتی که تا کنون با چندین شرکت معتبر سازنده مهاربندهای کمانش تاب داشته است، به زودی نمایندگی یکی از این شرکتها را خواهد گرفت.


 •  
  دیوارهای برشی فولادی (Steel Shear Wall)
 •  

  دیوارهای برشی فولادی (Steel Shear Wall)

  دیوار برشی فولادی با داشتن همزمان سختی بالا و شکل‌پذیری فوق‌العاده، گزینه مناسبی برای استفاده در ساختمان به عنوان المانهای مقاوم جانبی هستند. شرکت سازیران دانش طراحی این دیوارهای برشی را دارد و با دیتیلهای مناسبی که ارائه می‌کند اجرای آنرا آسانتر و مطمئن‌تر می‌نماید.


 •  
   استفاده از انواع میراگرها(Damper)
 •  

  استفاده از انواع میراگرها(Damper)

  امروزه میراگرها اعم از میراگرهای ویسکوز، تسلیم‌شونده (TADAS) ، ویسکو الاستیک، پال (اصطکاکی) و دورانی جایگاه خاصی در طراحی لرزه‌ای سازه‌ها پیدا کرده‌اند و در سازه‌های با ارزشی که توجیه اقتصادی وجود داشته باشد، می توان با کمک این میراگرها از عملکرد لرزه‌ای سازه و سلامت آن در صورت وقوع زلزله اطمینان حاصل کرد. این شرکت آمادگی آنرا دارد که در صورت تمایل کارفرما به استفاده از میراگر در سازه، طراحی صحیح و قابل دفاع در هر مجمع علمی را انجام داده و میراگرهای لازم را سفارش دهد و حتی در مرحله اجراء و نصب میراگر، با مشاوره فنی خود کارفرما و پیمانکار پروژه را یاری دهد.


 •  
   جداسازهای لرزه ای (Base Isolator)
 •  

  جداسازهای لرزه ای (Base Isolator)

  با استفاده از جداگرهای لرزه‌ای که ترکیبی هوشمندانه از یک هسته سربی و لاستیکهای ارتجاعی می باشند، شدت زلزله وارده به سازه از طریق پی آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. شیفت پریودی ایجاد شده برای سازه دارای جداساز لرزه‌ای که به علت نرم شدن سازه به کاهش نیاز لرزه ای آن منجر می شود، مزیتی است که هزینه های مربوط به المانهای مقاوم جانبی (دیوار برشی یا مهاربند) را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می دهد. با توجه به مزایای دیگر این سیستم، استفاده از جداسازهای لرزه ای گزینه قابل تأملی برای سازه‌های خاص می باشد. شرکت سازیران استفاده از سیستم جداساز را در مواردی که مناسب و دارای توجیه اقتصادی می داند، به کارفرمایان پیشنهاد می‌نماید و در کلیه مراحل پروژه از طراحی و سفارش گرفته تا مرحله نصب و نگهداری جداساز لرزه ای، دانش فنی خود را در اختیار کارفرما می گذارد.


 •  
    آلیاژهای حافظه‌دار شکلی (Shape Memory Alloy: SMA)
 •  

  آلیاژهای حافظه‌دار شکلی (Shape Memory Alloy: SMA)

  امروزه در مهندسی عمران استفاده از آلیاژهای هوشمندکه با داشتن دو خاصیت ابرکشسانی و رفتار حافظه‌دار شکلی، از سایر فلزات و آلیاژها متمایز شده‌اند، رو به گسترش است. استفاده از این آلیاژ در پایه پلها و به عنوان پیچ در اتصالات صلب تیر به ستون و همچنین به عنوان آرماتور در تیرهای بتن آرمه، از جمله موارد بارز اخیر استفاده از این آلیاژ برتر در مهندسی عمران است. در موارد خاصی که کارفرمایی علاقمند به استفاده از پیچهای هوشمند در اتصالات سازه¬‌اش باشد این شرکت می‌تواند با همکاری دانشکده متالورژی دانشگاه تهران و یا شرکتهای اروپایی تولید کننده این آلیاژ، تمهیدات لازم را برای این منظور فراهم نماید. با پیشرفت روشهای تولید آلیاژهای هوشمند، قیمت تمام شده آن به مرور کاهش می‌یابد و در آینده‌ای نه چندان دور این آلیاژهای هوشمند به طور گسترده به عنوان پیچ در اتصالات سازه‌های اسکلت فلزی و همچنین به عنوان میلگرد در محل مفصل پلاستیک تیرهای بتن آرمه استفاده خواهد شد. شرکت سازیران که با توجه به چشم‌انداز دراز مدتش، تحقیق و پژوهش را جزو اولویتهای مهم خود می‌داند، در زمینه آلیاژهای هوشمند تحقیقات گسترده‌ای داشته است که مستندات آن می تواند در اختیار مهندسان و شرکتهای علاقمند قرار گیرد.

طراحی لرزه ای و نظارت