جمعه، 18 آذر 1401
Menu

بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی

 • مقاوم سازی وبهسازی لرزه ای

  میانگین متوسط زمین لرزه ها و سابقه طولانی لرزه خیزی کشور نشان دهنده قابل توجه بودن خطر زلزله در ایران است. براساس مطالعات انجام شده روی زمین لرزه های ثبت شده در 100 سال اخیر، به طور متوسط در هر 10 سال یک زمین لرزه به بزرگی 7 و یا بیشتر در ایران رخ می دهد. اگر چه زلزله به خودی خود خطری برای انسان ندارد اما با توجه به خرابی ساختمان ها و غیرقابل پیش بینی بودن زمان وقوع آن، متأسفانه هر از چندگاهی شاهد مرگ و میر گسترده انسان هایی هستیم که خطر زلزله را جدی نگرفته و خود را برای آن آماده نکرده بودند.

  شرکت مهندسین مشاور سازیران با در اختیار داشتن دانش و تجربه کافی، مبتنی بر جدیدترین آیین نامه های دنیا و ایران و با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات صنعتی و تکنولوژی روز جهان و دسترسی به دقیق ترین و مطمئن ترین آزمایشگاه های تخصصی، طرح های مقاوم سازی و بهسازی را به طور کامل از ارزیابی اولیه تا اجرای نهایی، با تضمین بهترین خدمات به انجام می رساند


سازیران افتخار دارد خدمات مقاوم سازی و بهسازی را در تمامی حوزه ها از جمله سازه های بلند مرتبه و خاص، بنا های تاریخی، تونل ها، پل ها، انواع سازه های دریایی و نیز تأسیسات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، لوله ها و مخازن تحت فشار ارائه دهد.

راهکارهای مقاوم سازی سازیران برای سازه های موجود

 • مقاوم سازی با استفاده از الیاف پلیمری و انواع FRP

  پلیمرهای مسلح شده با الیاف، نوعی ماده کامپوزیت متشکل از الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده است و به دو شکل ورقه ای و میلگرد وجود دارد. از ویژگی های اصلی این مواد کامپوزیت، مقاومت فشاری و خصوصاً کششی زیاد (در بعضی موارد بیشتر از فولاد)، وزن بسیار کم، مقاومت در برابر خوردگی خوب، رفتار خمشی مناسب و مقاومت در برابر خستگی بسیار بالا می باشد.


 • مقاوم سازی با ژاکت فلزی

  استفاده از ژاکت فلزی برای مقاوم سازی ساختمان های بتنی ضمن افزایش مقاومت و شکل پذیری اعضای سازه، وزن قابل ملاحظه ای را به ساختمان اضافه نمی نماید. در این روش ورق های فلزی بر روی سطح بتنی عضو قرار گرفته و توسط بولت و چسب اپوکسی به عضو مربوطه متصل می گردد


 • مقاوم سازی با ژاکت بتنی

  در این روش یک پوشش بتنی همراه با یک مش فولادی در پیرامون عضو مورد نظر همچون دیوار برشی ، ستون و تیر اجرا می شود. در این روش عضو قدیمی با مته سوراخ می شود و آرماتورهای دوخت به شکل L توسط چسب اپوکسی به آن متصل می شود.


 • مقاوم سازی با دیوار برشی

  چنان چه تیر و ستون های سازه بتنی قابلیت تحمل بارهای ثقلی را داشته اما تحت بارهای لرزه ای آسیب پذیر باشد ، اضافه نمودن دیوار برشی باعث جذب نیروی جانبی لرزه ای توسط دیوارها شده و از اعمال نیروها و تغییر شکل های لرزه ای به تیرها و ستون ها جلوگیری می نماید. در اتصال دیوار برشی به سازه باید نیروی طبقه به آن منتقل شود تا امکان جذب نیروی زلزله توسط آن فراهم شود، لذا از کاشت میلگرد بین دیوار برشی و دال و یا دیوار برشی و ستون ها استفاده می شود


 • مقاوم سازی با مهاربند فلزی

  این روش که به سرعت نیز قابل اجرا می باشد، ضمن افزایش سختی و مقاومت جانبی ساختمان، از طریق تشکیل منحنی هیسترسیس پایدار، باعث استهلاک انرژی ورودی ناشی از زلزله می شود. استفاده از مهاربند های فلزی باعث افزایش سختی و در نتیجه کاهش جابجایی جانبی سازه شده که به نوبه خود، کاهش آسیب پذیری سازه را در پی دارد.


 • مقاوم سازی با قاب پیرامونی

  در این روش به علت اجرا در پیرامون ساختمان، حجم تخریب فضای داخلی کاهش یافته و در هزینه و زمان پروژه صرفه جویی می شود. اتصال قاب پیرامونی به سازه توسط کاشت میلگرد در کلاف های قائم و افقی ایجاد می شود. طراحی قطر و فاصله آرماتورهای دوخت باید به گونه ای باشد که بتواند نیروی طبقه را به قاب منتقل نماید


 • مقاوم سازی با استفاده از شاتکریت

  در این روش شبکه میلگردهای افقی و قائم به دیوار نصب شده و لایه ای از بتن با ضخامت معین توسط شاتکریت روی شبکه میلگرد ها پاشیده می شود. در این روش شبکه آرماتورها توسط آرماتور دوخت به دیوار موجود متصل می گردد. همچنین در نهایت جهت انسجام دیوار و انتقال نیروی برشی، آرماتورهای شبکه درون فونداسیون وارد می گردد.


 • مقاوم سازی نواحی دچار ترک با استفاده از اپوکسی

  برتری این روش نسبت به روش تعمیر سطوح ، عدم تخریب سطح و در نتیجه حفظ زیبایی معماری و بافت قدیمی ساختمان خصوصاً در مورد ابنیه تاریخی می باشد. در این روش برای برگرداندن مقاومت اعضای دچار ترک و یا حفره، فضای خالی توسط چسب های مخصوص اپوکسی پر می شود.


راهکارهای مقاوم سازی سازیران برای سازه های جدید

 • ارائه کلیه خدمات مرتبط با انواع جداگرهای لرزه ای

  در جداسازی لرزه ای، سازه اصلی از پایه جدا شده و این سبب محدودیت در انتقال انرژی از طریق افزایش زمان تناوب طبیعی سازه شده که نهایتاً منجر به کاهش قابل ملاحظه شتاب وارد به آن می شود. عملکرد این جداگرها به گونه ای می باشد که اگرچه در طول زلزله تغییرمکان های زیادی از خود نشان می دهند، اما بعد از زلزله به وضعیت اولیه بر می گردند.


 • ارائه کلیه خدمات مرتبط با انواع میراگرها

  میراگرها بدون به وجود آمدن نیروی قابل توجهی در سازه، اجازه تغییرشکل را به آن می دهند. با توجه به آن که در اثر استفاده از میراگرها انرژی وارد شده به سازه در سطح ثابتی باقی می ماند و انرژی اضافی توسط میراگر تلف می شود، طراحی سازه دقیق، بهینه و اقتصادی خواهد بود. انواع رایج میراگرها شامل میراگرهای هیدرولیکی و اصطکاکی است که تفاوت آن ها در مکانیزم اتلاف انرژی است. نوع دیگری از میراگرها، میراگرهای جاری شونده هستند که با افزودن قطعه ای به سیستم سازه ای، مقدار زیادی از انرژی ورودی به سازه در اثر جاری شدن آن قطعه خاص مستهلک می شود


 • تجهیزات مربوط به سازه های جدا و غیر پیوسته

  یکی از تجهیزات مهم در این زمینه شامل انواع درزگیرهای انبساطی است که می توانند در مقابل تغییرمکان های سریع ناشی از زلزله عمل کرده و ضمن حفظ قابلیت بهره برداری سازه از به وجود آمدن خرابی ناشی از برخوردها جلوگیری می کند. همچنین نوع دیگری از اتصالات و تجهیزات مکانیکی وجود دارد که قابلیت تحمل تغییرمکان های نسبی زیادی را در محل جداسازی داشته و از رسیدن آسیب به خطوط لوله آب، گاز و سایر تأسیسات جلوگیری خواهد نمود.


راهکارهای مقاوم سازی سازیران برای شریان های حیاتی

 • مقاوم سازی پل ها و راه ها

  یکی از تجهیزات مهم در این زمینه شامل انواع درزگیرهای انبساطی است که می توانند در مقابل تغییرمکان های سریع ناشی از زلزله عمل کرده و ضمن حفظ قابلیت بهره برداری سازه از به وجود آمدن خرابی ناشی از برخوردها جلوگیری می کند. همچنین نوع دیگری از اتصالات و تجهیزات مکانیکی وجود دارد که قابلیت تحمل تغییرمکان های نسبی زیادی را در محل جداسازی داشته و از رسیدن آسیب به خطوط لوله آب، گاز و سایر تأسیسات جلوگیری خواهد نمود.


 • تاسیسات نفتی، برق، آب و فاضلاب

  کارشناسان شرکت سازیران با تسلط بر مدارک فنی موجود در حوزه‌های مرتبط با طراحی و بهسازی لرزه‌ای تأسیساتی همچون تأسیسات گازرسانی شامل مؤلفه‌های پالایشگاهی، ایستگاه‌های تقلیل فشار، خطوط لوله انتقال و شبکه توزیع، تأسیسات سامانه‌ی برق، شامل نیروگاه حرارتی، پست‌ها، خطوط انتقال و شبکه توزیع و تأسیسات سامانه آبرسانی و فاضلاب قادر به تأمین ایمنی قابل قبول شریان‌های حیاتی با توجه به ريسـك منطقي بر اساس شرايط اقتصادي و ماهيـت خطر زلزله هسـتند.


راهکارهای تخصصی سازیران در زمینه پدافند غیرعامل

 • طراحی در برابر وقوع انفجار

  مهندسین مشاور سازیران با در اختیار داشتن کارشناسان زبده آشنا با مفاهیم پدافندغیرعامل قادر به طراحی، اجرا و مقاوم سازی ساختمان هایی با درجات اهمیت بالا می باشد به طوری که دربرابر اثرات ناشی از تهدیدات نظامی و پیامدهای انفجاری ناشی از انواع تهدیدات؛ ایستایی خود را حفظ نموده و خسارات سازه ای و تلفات جانی به حداقل برسد.


 • طراحی پناهگاه های امن

  طراحی فضای امن در تمام یا بخشی از یک ساختمان و نیز طراحی انواع پناهگاه ها با درجات اهمیت متفاوت بر اساس مبحث21 مقررات ملی ساختمان و سایر منابع تفصیلی و معتبر در زمره توانایی های این شرکت در حوزه مهندسی می باشد.


 • آمایش سرزمین

  مطالعات آمایش سرزمین خصوصاً در زمینه ی استراتژیک و نظامی همچون موقعیت سنجی و بررسی شرایط تأسیسات کلیدی و حساس کشور و تمهیداندیشی در خصوص حملات نظامی و تاکتیکی دشمن به آن ها نیز از دیگر خدمات شرکت سازیران است که با دقت بالا و به صورت حرفه ای ارائه می شود.


 • راهکارهای مقاوم سازی سازیران برای اجزای غیر سازه ای

  یکی از اصلی ترین عوامل بروز مرگ و میر و تلفات در زلزله های نه چندان بزرگ سقوط و واژگونی اعضای غیرسازه ای نظیر کمدها، قفسه های کتاب و ... می باشد. از سوی دیگر انفجار خطوط لوله گاز و نظایر آن می تواند به خاطر مناسب نبودن اتصالات این اعضا رخ دهد. در این خصوص شرکت سازیران با استفاده از ضوابط جهانی موجود در خصوص مقاوم سازی اجزای غیرسازه ای اقدام به طراحی اتصالات لازم و تمهیدات مورد نیاز می نماید.